איך לבחור יין?

רוב האנשים הבוגרים אוהבים יין, ועבור לא מעט מהם מדובר המשקה האלכוהולי המועדף (או אפילו המשקה היחיד שהם שותים).
את היין ניתן לפגוש על שולחנות האירוח, באירועים משפחתיים, במסיבות ובחגיגות ועוד..
כמובן, שלכל אחד יהיו את העדפות שלו לגבי היין: יש כאלו שהעדפות שלהן הן נוגעות ליין אדום או יין לבן ויש אחרים שהעדפות שלהם הינן ספציפיות יותר ונוגעות גם לזני הענבים.
בכדי לסייע לכם בבחירת יין איכותי, להלן מספר פרמטרים עליהם חשוב לשים דגש בהליך בחירת היין ובין היתר:

שנת הבציר של היין
בהליך בחירת יין מומלץ לשים דגש על שנת הבציר של היין – השנה מסמנת את הזמן בו הענבים בוצרו עבור היין. יש לקחת בחשבון, שכאשר מדובר ביינות שהינם זולים – ההמלצה היא דווקא להעדיף ולבחור יינות משנים קרובות יותר למועד הקניה.
לעומת זאת ביינות יקרים, ההמלצה היא לערוך בדיקות מקיפות יותר מלבד שנת בציר – יש לקחת בחשבון כי יש שנות בציר אשר נחשבות לטובות יותר בהשוואה לאחרות. 

זני הענבים
אם יש לכם העדפה מסוימת לזני הענבים, כדאי לשים דגש גם על הפרמטר הזה בהליך בחירת היין. חשוב לציין שברוב המקרים זני היין יצוינו על גבי התווית אשר מודבקת על הבקבוק, כך שבצורה פשוטה וקלה תוכלו לדעת באיזה יין אתם בוחרים. 

אחוז האלכוהול ביין
ברוב המקרים, גם אחוז האלכוהול ביין ישפיע על הבחירה. חשוב לציין שאחוז האלכוהול ביין יכול להשתנות גם לפי מדינות שונות לדוגמא – ברוב המדינות באירופה אחוזי האלכוהול ביין ינועו בין 13.5 ל-15 אחוז אלכוהול ביין. במדינות אחרות ניתן למצוא גם יינות עם אחוזי אלכוהול גבוהים יותר. 

איך לבחור יין?
Image by pexels – https://www.pexels.com

מותג/ יקב
ההמלצה היא לשים דגש גם על המותג או היקב אשר עומד מאחורי היין – מכיוון שלמותג זה יכולה להיות השפעה רבה על איכות היין.
לכן, מומלץ לאסוף קצת פרטים ורקע לגבי המותג ולגבי היקב על מנת להבטיח בצורה המיטבית שמדובר ביין איכותי.

מחיר היין
טווח המחירים של יין הינו גבוה במיוחד, כאשר מחיר של בקבוק יין יכול להתחיל ב-20-30 ₪ ולהגיע גם למאות רבות של שקלים ויותר מזה. כמובן, שהמחיר יכול להעיד במידה רבה על איכות היין אבל, יש לשים דגש גם על שאר הפרמטרים מכיוון שניתן למצוא גם יינות טובים ואיכותיים במחירים שהינם יחסית זולים – יחד עם זאת, גובה התקציב אותו תקצו למטרה, יוכל לסייע לכם להתמקד אך ורק ביינות הרלוונטיים.

מטרה
למטרה בגינה אתם מעוניינים לקנות יין תוכל להיות השפעה רבה על הבחירה.
כך שאם לדוגמא אתם מחפשים אחר יין לשילוב בארוחה, ניתן לתכנן את התפריט אשר יוגש בארוחה להתאים את היין למאכלים – אפשרות נוספת היא פשוט לקנות 2 או 3 בקבוקי יין מסוגים שונים ועל ידי כך להבטיח שכל האורחים ייהנו מהיין המועדף עליהם. 

ניסוי ותהייה
אם עוד לא גיבשתם ההעדפות חד משמעיות לגבי יין מסוים ההמלצה היא גם לנסות את הגישה של ניסוי ותהייה. ניתן פשוט לנסות בכל פעם יין אחר (בהתאם להעדפותיכם הכלליות), עד שתגיעו ליין המושלם בעיניכם.  

דגש על כל הפרמטרים הללו יכול להשפיע במידה רבה על בחירת היין. ההמלצה היא כמובן לערוך היכרות על כל אותם פרמטרים אשר משפיעים על טיב, טעם ועל איכות היין ובשלב הבא, לשים דגש על הפרמטרים אשר נתפסים כבעלי חשיבות בעבורכם – כך לדוגמא, יש כאלו אשר אחוז האלכוהול יהווה כפרמטר בעל משמעות בעבורם ועבור אחרים לפרמטר זה לא תהיה כל חשיבות. 

תוכן עניינים

איך לבחור יין?

האמת שהמחירים ממש משתנים ותלויים במטרת הביקור, האם אתם מעוניינים רק בטעימות יין? אולי בארוחת בוקר מפנקת או פלטת גבינות וירקות טעימה?

שאלת השאלות! יש מקרים שיין לבן מדהים ומקרים שבהם דווקא האדום נותן תחושה מרגיעה וכייפית יותר, עצה שלנו? רוצו לטעום ולהחליט בעצמכם, כי על טעם ועל… אתם יודעים כבר את ההמשך

בהחלט אפשר ורצוי אפילו! באתר כתבנו גם על מקומות מהממים שבהם אפשר לחגוג ימי הולדת, הצעות נישואין ועוד המון שמחות!

דילוג לתוכן